بهترین اندیکاتور فارکس 2022، معرفی 16 اندیکاتور پیش بینی روند

بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟

فهرست محتوا

هر کسی باید قبل از انجام معاملات فارکس، داده های متعددی را برای سنجش عملکرد یا احتمال تغییر در بازار، بررسی کند. استفاده از بهترین اندیکاتور فارکس، یکی از موثرترین راه ها برای مطالعه بازار فارکس است. اندیکاتور فارکس برای مطالعه هر گونه داده بازار مانند قیمت ارز، داده های پیشین و عملکرد بازار، موثر می باشد.

به طور کلی برای فعالیت در بازار فارکس و کسب سود از آن، پیش نیازهای بسیاری وجود دارد. داشتن یک حساب در بروکر مناسب همچون بروکر لایت فارکس، نصب متاتریدر مربوطه، استفاده از اندیکاتور و اتصال حساب به آن، همگی از مقدمه های فعالیت در این بازار مالی پرسود هستند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لایت فارکس، مقاله لایت فارکس چیست را مطالعه کنید.

در مرحله بعدی شما باید نسبت به این بازار و استراتژی های مربوطه همچون استراتژی پرایس اکشن، اسکالپ، معاملات روزانه و .. اطلاعات کافی کسب کنید. هرچند پیشنهاد می کنیم در صورتی که دانش و زمان کافی برای این کار را ندارید، از یک ربات سودده برای سودآوری در بازار فارکس استفاده کنید.

به دلیل اهمیت بالایی که اندیکاتور فارکس در نتیجه تحلیل و بررسی ها و در نتیجه میزان سودآوری بازار فارکس دارد، در اینجا به معرفی بهترین اندیکاتور فارکس 2022، خواهیم پرداخت.

اندیکاتورهای فارکس چگونه کار می کنند؟

بهترین اندیکاتور فارکس چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه عملکرد اندیکاتور فارکس بسیار ساده است. تنها کاری که معامله گر باید انجام دهد این است که آن را به نمودار های متاتریدر 4 یا متاتریدر 5 متصل کند. بازه زمانی و جفت ارزهایی که می خواهد معامله کند را تعیین کرده و منتظر بماند. زمانی که شرایط مناسب فراهم شد، سیگنال ها و دستورالعمل هایی روی نمودار ظاهر می شود که اغلب به پلتفرم و دستگاه تلفن همراه معامله گر، از طریق پیامک یا ایمیل ارسال می شود. در نهایت او باید تصمیم بگیرد که آیا این سیگنال را در مبادله خود لحاظ کند یا خیر.

بهترین اندیکاتور فارکس، چه ویژگی هایی دارید؟

باید به این موضوع توجه کرد که همه اندیکاتورهای فارکس، یک میزان سودآوری و محبوبیت را ندارند. برخی از این اندیکاتورها در موارد بسیار خاص مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی یک اندیکاتور عالی فارکس، باید کاربرد گسترده ای برای معامله گران داشته باشد، سیگنال های واضحی را ارائه دهد و بتوان به راحتی آن را مشاهده و برای معامله استفاده کرد. بعلاوه یک اندیکاتور فارکس خوب، باید اطلاعات مفیدی را به معامله گران ارائه دهد. شما باید پیش از استفاده هر اندیکاتوری آن را آزمایش کنید تا در مورد ویژگی های آن، به خوبی اطلاعات کسب کنید.

چگونه یک اندیکاتور فارکس را بر روی داده های تاریخی آزمایش کنیم؟

فرقی نمی کند شما از یک ربات اسکالپر استفاده کنید و یا خودتان با تحلیل داده ها به معامله در بازار فارکس بپردازید. در هر صورت، شما به بهترین اندیکاتور فارکس نیاز دارید. تا به حال در خصوص ویژگی های یک اندیکاتور مناسب صحبت کردیم. شما می توانید برای یافتن بهترین گزینه از داده ها تاریخی آن کمک بگیرید و آن را بررسی کنید.

این روش به شما کمک می کند تا کار هر اندیکاتور فارکس را نه تنها در بازار فعلی، بلکه بر روی داده های تاریخی ارزیابی کنید. شما می توانید بهینه سازی پارامترها و تست داده های تاریخی را انجام دهید و بر این اساس، بهترین اندیکاتور فارکس را انتخاب کنید. روش تست شرح داده شده در اینجا عمدتاً برای ارزیابی اولیه اندیکاتور فارکس انتخاب شده، استفاده می شود. لازم به ذکر است که لزوما فقط یک اندیکاتور برای استفاده مشخص نمی شود. در بسیاری موارد باید از ترکیب چند اندیکاتور فارکس برای کسب نتیجه بهتر، استفاده کرد.

16 نمونه از بهترین اندیکاتورهای فارکس

1. اندیکاتورRSI (شاخص قدرت نسبی)

RSI (Relative Strength Index)، یک اندیکاتور رایگان فارکس است که می توانید در متاتریدر 4 و 5 از آن استفاده کنید. این اندیکاتور داده های موثری ارائه می دهد، به همین دلیل مورد علاقه بسیاری از معامله گران است.

RSI، یک اندیکاتور حرکتی است که تعیین می کند یک دارایی بیش از حد خریداری شده یا بیش از حد فروخته شده است که برای فارکس و ارزهای دیجیتال و هر بازار مالی دیگری، مهم است و نتیجه را تعیین می کند. اندیکاتور RSI از سه عدد اصلی 70، 50 و 30 استفاده می کند. اگر قیمت به بالای 70 برسد، دارایی بیش از حد خریداری شده است و زمان مناسبی برای فروش است. اگر قیمت به زیر 30 برسد، دارایی بیش از حد فروخته می شود و زمان خوبی برای خرید آن دارایی است. در این شکل از سایت fidelity، می توانید به طور واضح نقاط خرید و فروش مناسب را مشاهده کنید.

اندیکاتور RSI

از جمله ویژگی های این اندیکاتور فارکس، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رایگان
 • سابقه بالای استفاده توسط هزاران معامله گر از سال 1978
 • عملکرد معاملاتی آن وابسته به استراتژی فارکس است.

2. اندیکاتور مدیریت پول رایگان ( Free Money Management)

فرقی نمی کند در چه بازار مالی، معامله انجام دهید، بدون مدیریت پول نمی توانید سودی به دست آورید. به همین دلیل، اندیکاتور مدیریت پول رایگان، یکی از بهترین اندیکاتورهای بازار فارکس محسوب می شود. این اندیکاتور به شما کمک می کند تا با میزان پولی مناسب، معامله کنید. از ویژگی های این اندیکاتور فارکس می توان به این موارد اشاره کرد:

 • این اندیکاتور فارکس، رایگان است.
 • بازخورد معامله گران به آن عالی است.
 • سیگنالی ارائه نمی دهد و به صورت معاملاتی قابل اجرا نیست.
 • روش معامله براساس استراتژی متفاوت است.

3. اندیکاتور مک دی (MACD)

میانگین متحرک واگرایی همگرایی (Moving Average Convergence Divergence) یکی از اندیکاتورهای رایگان فارکس است که می تواند فرصت های عالی را فراهم کند. در این اندیکاتور فارکس، یک خط پرنوسان و سریع یا همان خط مکدی، با خط سیگنال حرکت می کند و در شرایطی خاص، به تحلیلگران، سیگنال های خاصی ارائه می دهد.

اندیکاتور macd

MACD یک اندیکاتور حرکتی است که رابطه بین میانگین متحرک چندگانه قیمت یک ارز را نشان می دهد و ویژگی های زیر را داراست:

 • رایگان
 • بازخورد معامله گران به آن عالی است.
 • با استراتژی مناسب بسیار خوب عمل می کند.
 • می تواند به هزاران روش مختلف استفاده شود.

4. اندیکاتور PipFinite Trend

این اندیکاتور، یکی از محبوب ترین اندیکاتورهای فارکس است و برای اولین بار در 15 ژانویه 2018 منتشر شد. اندیکاتور فارکس PipFinite، در کنار مجموعه ای از قوانین سختگیرانه، از سطوح مقاومت استفاده می کند و سیگنال های خرید و فروش را مشخص می کند.

این نوع اندیکاتور بیشتر کار را برای معامله‌گر انجام می‌دهد، زیرا قیمت، جهت معامله و سطوح توقف ضرر/ سود را تعیین می‌کند. همچنین شامل یک معیار نرخ موفقیت است که به معامله‌گران، قبل از انجام معامله، نشان می‌دهد که این سیگنال معاملاتی چقدر مؤثر است. این اندیکاتور فارکس، از طریق هشدارهای صوتی و ایمیل سیگنال های خود را به متا تریدر 4 ارسال می‌کند.

5. میانگین متحرک Moving average

اندیکاتور میانگین متحرک، به عنوان یک ابزار چندمنظوره شناخته می شود و می تواند براساس قیمت، سیگنال مسیر معامله، قدرت و سیگنال روند را نشان دهد. با استفاده از این اندیکاتور می توان میانگین قیمت را در n روز گذشته دید.

در واقع میانگین متحرک (MA) یک اندیکاتور پرکاربرد است که با استفاده از  سیگنال های نوسانات تصادفی کوتاه مدت قیمت، روندهای قیمت را مشخص می کند. رایج ترین کاربرد میانگین های متحرک برای شناسایی جهت روند است.

میانگین متحرک در دو نوع دسته بندی، ارائه می شود. SMA (Simple Moving Average) و EMA (Exponential Moving Average). میانگین متحرک ساده (SMA)، میانگین قیمت را در تعداد دوره های مشخصی، محاسبه می کند. میانگین متحرک نمایی (EMA) هم به همین شکل عمل می کند با این تفاوت که به قیمت های اخیر وزن بیشتری می دهد. وزن اعمال شده برای آخرین قیمت، به تعداد دوره های میانگین متحرک بستگی دارد.

6. اندیکاتور cci

CCI مخففCommodity Channel Indicator  به معنای اندیکاتور کانال کالاست. این اندیکاتور توسط یک تحلیلگر فنی به نام دونالد لمبرت در سال 1980 ایجاد شد. اندیکاتور CCI، برخلاف نامش، در هر بازاری قابل استفاده است و فقط برای کالاها نیست. این اندیکاتور فارکس در ابتدا به منظور مشاهده تغییرات روند بلندمدت ایجاد شد، ولی به مرور زمان برای استفاده در همه بازارها و برای همه بازه های زمانی، تطبیق داده شد.

اندیکاتور CCI

7. اندیکاتور فیبوناچی

فیبوناچی در بسیاری از منابع به عنوان اندیکاتور فارکس معرفی شده است و کاربردهای متفاوتی دارد. اعداد فیبوناچی به دنباله ای گفته می شود که هر عدد از اصل جمع دو عدد قبل از خودش به دست می آید. به این شکل 1-1-2-3-5 و… اعداد فیبوناچی هستند. سطوح فیبوناچی، خطوط افقی هستند که نشان می دهند احتمالا در کجا مقاومت رخ می دهد. این اندیکاتور بسیار مفید است زیرا می توان آن را بین هر دو نقطه قیمت بالا یا پایینی ترسیم کرد.

8. اندیکاتور فارکس گامپ

Forex Gump یکی دیگر از بهترین اندیکاتورهای فارکس است که تفاوت اصلی آن با اکثر اندیکاتورهای دیگر این است که استراتژی را به دو شکل اندیکاتور و ربات فارکس ارائه می دهند. این اندیکاتور بر اساس استراتژی اسکالپ، کار می کند. همچنین این اندیکاتور فارکس شامل چندین فیلتر است تا معامله گران بتوانند دوره آن را تنظیم کنند.

یکی از جنبه هایی که این اندیکاتور فارکس را از بقیه متمایز می کند، این واقعیت است که آنها یک ربات خودکار را ارائه می دهند. این اندیکاتور با فرکانس بالا، معامله می کند.

9. اندیکاتور APA Zones

APA Zones هم یک اندیکاتور فارکس و هم یک سرویس آموزشی است که می‌خواهد به معرفی و تقویت دانش کاربران خود کمک کند. برنامه های APA Zones شامل فیلم های آموزشی، شاخص ها، الگوها و اسکایپ برای بحث در مورد استراتژی فارکس است.

در حالی که بیشتر اندیکاتورهایی که بررسی می‌کنیم سیگنال‌های خرید و فروش را ارائه می‌دهند، هدف اندیکاتور APA این است که به شما کمک کند تا با تجزیه و تحلیل عرضه و تقاضا، نقاط ورود و خروج از معامله را بیابید.

10. اندیکاتور باند بولینگر

جان بولینگر فردی است که  اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Bands) را ایجاد کرد. عنصر اصلی باندهای بولینگر میانگین متحرک است. در این اندیکاتور، دو انحراف استاندارد در جهت بالا و پایین و یک میانگین متحرک کلاسیک در وسط وجود دارد. به طور کلی، استفاده از این اندیکاتور فارکس بسیار آسان است. خط بالا و پایین در اندیکاتور باند بولینگر به عنوان سطوح حمایت و مقاومت عمل می کند و در صورت رد شدن از آنها، احتمال ورود به معامله وجود دارد.

11. اندیکاتور ATR

ATR که مخفف کلمه Average True Range است، یک اندیکاتور نوسان گیر است که توسط Welles Wilder و در سال 1978، ساخته شد. این اندیکاتور فارکس برای بازارهایی با نوسانات شدید، مناسب است.

اندیکاتور ATR

ATR، نوسانات قیمتی را نشان می دهد. این اندیکاتور جهت قیمت را نشان نمی‌دهد بلکه برای سنجش نوسانات ایجاد شده در اثر حرکت سریع قیمت بکار می‌رود. بسیاری از معامله‌گران، از اندیکاتور ATR برای شناسایی نقاط خروج از معامله استفاده می‌کنند.

12. اندیکاتور ADX

ADX مخفف عبارت Average Directional Movement Index است. این اندیکاتور می تواند برای کمک به اندازه گیری قدرت کلی یک روند مورد استفاده قرار گیرد. اندیکاتور ADX، میانگینی از افزایش محدوده قیمت و جزء یک سیستم حرکت جهتی است که توسط Welles Wilder توسعه یافته است. این سیستم سعی در اندازه گیری قدرت حرکت قیمت در جهت مثبت و منفی دارد. با کمک این اندیکاتور، شما می توانید میزان قدرت و ضعف یک سیگنال را بفهمید. در استفاده از اندیکاتور ADX، شما باید میزان کمتر از 25 را به عنوان روند ضعیف و مقدار 25 تا 50 را به عنوان روند متعادل و مقدار بیشتر از 50 را به عنوان روند قوی در نظر بگیرید.

13. اندیکاتور استوکاستیک (stochastic)

اندیکاتور استوکاستیک، یک اندیکاتور معاملاتی محبوب است که برای پیش‌بینی تغییر روندها مفید است. همچنین بر حرکت قیمت تمرکز می کند و می تواند برای شناسایی سطوح خرید و فروش بیش از حد در سهام، جفت ارزها و بسیاری از سرمایه گذاری های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این اندیکاتور فارکس، حرکت قیمت را اندازه گیری می کند و می توان از آن برای پیش بینی روند معکوس استفاده کرد.

14. اندیکاتور EMA

اندیکاتور میانگین متحرک نمایی یا EMA، یک نمودار فنی است که قیمت یک سرمایه در بازار فارکس را در طول زمان، ارزیابی می کند و به داده های اخیر، وزن یا اهمیت بیشتری می دهد. از طریق این اندیکاتور، مانند میانگین متحرک ساده (SMA)، می توان روند قیمت را در طول زمان دید. با این حال به دلیل اینکه در این اندیکاتور به قیمت های اخیر، اهمیت بیشتری داده می شود؛ تصویر واقعی تری از تغییر روند قیمت را نشان می دهد.

15. اندیکاتور ایچیموکو

اندیکاتورIchimoku  مجموعه ای از شاخص های فنی است که سطوح حمایت و مقاومت و همچنین حرکت و جهت روند را نشان می دهد. این اندیکاتور توسط گویچی هوسودا، روزنامه‌نگار ژاپنی در اواخر دهه 1960 منتشر شد. از این اندیکاتور برای پیش بینی سطوح مقاومت و حمایت استفاده می شود. این امر اندیکاتور ایچیموکو را از بسیاری از اندیکاتورهای دیگر که فقط سطوح حمایت و مقاومت را برای تاریخ و زمان فعلی ارائه می دهند، متمایز می کند.

اندیکاتور ایچیکمو

در این اندیکاتور، زمانی که قیمت در فضای ابری قرار دارد، روند کلی صعودی است و زمانی که قیمت در زیر فضای ابری قرار دارد، روند نزولی و زمانی که قیمت در فضای ابری قرار دارد، در حال گذار است.

16. اندیکاتور OBV

اندیکاتور OBV (On-Balance Volume)، یک اندیکاتور شتاب معاملاتی است که از جریان حجم برای پیش بینی تغییرات قیمت، استفاده می کند. جوزف گرانویل در سال 1963 برای اولین بار اندیکاتور OBV را برای سود در بازار سهام توسعه داد. او این اندیکاتور را طوری طراحی کرد که پیش بینی کند چه زمانی حرکت های عمده در بازارها براساس حجم، اتفاق می افتد. او همچنین معتقد بود که وقتی حجم بدون تغییر قابل توجهی در قیمت به شدت افزایش می یابد، در نهایت قیمت یا به سمت بالا می رود یا به سمت پایین سقوط می کند.

در نهایت باید گفت، اینکه چه اندیکاتورهایی مناسب شماست، کاملا به هدفتان بستگی دارد. برای داشتن انتخابی آسان تر شما می توانید به آمار منتشر شده در babypips مراجعه کرده و بهترین اندیکاتور فارکس را انتخاب کنید.

آیا امکان معامله در فارکس بدون اندیکاتور وجود دارد؟

در این مطلب به بررسی بهترین اندیکاتور فارکس پرداختیم و با بررسی نحوه آزمایش اندیکاتور، 16 مورد از بهترین ها را معرفی کردیم. حتما با توجه به پیچیدگی های این اندیکاتورها این سوال به ذهنتان رسیده است که آیا می توان بدون استفاده از اندیکاتور هم در بازار فارکس، سود بالایی به دست آورد؟ در پاسخ باید گفت بله. شما می توانید با استفاده از ربات بانش ترید، بدون استفاده از اندیکاتور فارکس و تجزیه و تحلیل های سخت، به صورت کاملا خودکار، معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهید و از آن نهایت بهره را ببرید.

برای اطلاع از ویژگی های این ربات و خرید آن می توانید به صفحات مربوطه مراجعه کنید و اگر سوال دیگری در مورد ربات داشتید می توانید با کارشناسان بانش ترید، تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *